NATO SPS G5894 – QUANTUM5

Primjena kvantne cyber sigurnostiu 5G mrežama

Kratki info

  • Project ID: NATO SPS G5894
  • Web: www.quantum5.eu
  • Tip: Internacionalni istraživački projekat
  • Projektni voditelj:  Miralem Mehic
  • Budžet: 257.000 EUR

NATO SPS


Osnovni detalji

Projekat QUANTUM5 je motivisan potrebom za praktičnom demonstracijom primjene kvantne distribucije ključeva (QKD) u mrežama pete generacije (5G), pružajući sofisticirane alate za simulaciju i praktične smjernice za daljnju konvergenciju kvantne tehnologije. U okviru postojeće 5G mreže instalirane u kampusu VŠB – Tehničkog univerziteta u Ostravi, QUANTUM5 će integrisati QKD kvantne sisteme te analizirati napredne mehanizme mrežnog upravljanja kao što su mrežna virtuelizacija funkcija (NFV) i softverski definisano umrežavanje (SDN). Cilj je ispitati adaptivne načine organizacije mreže i upravljanja mrežom kroz osiguranje visokog stepena kvalitete mrežne usluge te kontinuirano pružanje informacijsko-teorijskih nivoa sigurnosti koje pruža kvantna tehnologija.

Pored povećanja komunikacijskih performansi i mrežnih kapaciteta koje nude moderne 5G mreže, pitanja cyber sigurnosti i privatnosti korisnika je od vitalne važnosti. Neki od primjera budućih mreža su sistemi za autonomno umrežavanje automobila, daljinskih medicinskih operacija, daljinskog nadzora stanja pacijenata, kontrole autopilota vozila, daljinskog upravljanje vozovima, pametnih mreža kućnih instalacija kao i životno kritičnih situacija koje prvenstveno ovise o kriptografskim tehnikama za realizaciju sigurne komunikacije sa kraja na kraj mreže. Vizija 5G tehnologije se zasniva na pružanju visokih podatkovnih kapaciteta sa minimalnom latencijom, značajnim povećanjem mrežnih kapaciteta, broja baznih stanica za heterogeni pristup krajnjih mrežnih uređaja te poboljšanje sveukupnog kvaliteta usluge budućih 5G mrežnih aplikacija.

Kvantna distribucija kriptografskih ključeva (QKD), koja se temelji na zakonima fizike, a ne na računskoj složenosti matematičkih problema, pruža informacijski teoretski siguran (ITS) način uspostavljanja simetričnih binarnih ključeva između geografski udaljenih korisnika. Ključevi su zaštićeni od prisluškivanja prilikom prenosa, a QKD osigurava da se znanje bilo kojeg trećeg lica o ključu svede na minimum što osigurava kvantno otpornu enkripciju. Dodatno, evdientan napredak u razvoju kvantne opreme se praktično odražavao kroz niz uspješnih demonstracija QKD tehnologije. Iako pokazuju velika postignuća ove tehnologije, mnoge praktične poteškoće još uvijek trebaju biti riješene, posebno sa stajališta upravljanja i mrežnom organizacijom.

Univerzitet u Sarajevu

Šef Odsjeka za telekomunikacije, doc.dr Miralem Mehić, dipl.ing.el naglasio je da je ovo prvi istraživački projekat u oblasti 5G i kvantne kriptografije u Bosni i Hercegovini. Radi se o projektu od velike važnosti koji omogućava modernizaciju 5G laboratorije Odsjeka za telekomunikacije, sticanje praktičnih znanja i naučnih iskustava iz naprednih telekomunikacijskih tehnika. Dodatno, projekt pruža prilike i mladim istraživačima da učestvuju u savremenijim međunarodnim istraživačkim aktivnostima. QUANTUM5 će obuhvatiti predavanja i radionice s ciljem prenošenja znanja o kvantnoj i 5G tehnologiji u Bosni i Hercegovini.

 

 

Projektni članovi

 

VŠB Tehnički univerzitet u Ostravi
Češka Republika

 

 

University of Sarajevo

Department of Telecommunications ETF UNSA

Univerzitet u Sarajevu
Elektrotehnički fakultet
Odsjek za telekomunikacije
Bosna i Hercegovina

 

Krajnji korisnik rezultata projekta

MINISTARSTVO SIGURNOSTI BOSNE I HERCEGOVINE
TRG BiH 1
71000 Sarajevo
Bosna i Hercegovina
www.msb.gov.ba

 

 

 

640px-NATO_OTAN_landscape_logo.svg-2627358850
BHTelecom_Logo
roaming
RIPE_NCC_Logo2015-1162707916
MON_4
mibo-logo
intel_logo-261037782
infobip
bhrt-zuto-logo-1595455966
elektro
eplus_cofund_text_to_right_cropped-1855296649
fmon-logo
h2020-2054048912
H2020_logo_500px-3116878222
huawei-logo-vector-3637103537
Al-Jazeera-Balkans-Logo-1548635272
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow