EU Horizont 2020 – OPENQKD

Otvorena europska kvantna kriptografska mreža

OSNOVNI DETALJI


O PROJEKTU

OPEN EUROPEAN QUANTUM KEY DISTRIBUTION TESTBED [:OPEN:]QKD

OPENQKD će imati za cilj da promijeni način na koji vidimo, razumijemo i koristimo kvantnu komunikaciju. Njegov glavni fokus je stvaranje i testiranje komunikacijske mrežne infrastrukture s ugrađenim kvantnim elementom, koristeći kvantnu distribuciju kritpografskih ključeva (engl. Quantum Key Distribution, QKD), ultra-siguran oblik šifriranja koji omogućava prijenos podataka s vrlo visokom razinom sigurnosti. Postavljat će temelje za paneuropsku kvantnu komunikacijsku infrastrukturu koja koristi satelitska i zemaljska rješenja: nedavno su Europska komisija i nekoliko zemalja EU najavili planove da zajedno rade na istraživanju razvoja takve kvantne komunikacijske infrastrukture koja povezuje europsku regija i gradova.

Hannes Hübel, naučnik s Austrijskog tehnološkog instituta AIT i voditelj projekta OPENQKD: „Nakon što se uspješno demonstrirao osnovni koncept QKD-a, kvantna kriptografija je došla u zrelo stanje i ponosni smo što sada kvantnu tehnologiju prenosimo na nivo tržišne spremnosti – spreman za upotrebu u aplikacijama za svakodnevni život. “

Helmut Leopold, šef Centra za digitalnu sigurnost i sigurnost pri Austrijskom tehnološkom institutu, koji koordinira projekt, dodao je: „Europskom inicijativom OPENQKD, Europa gradi na svom liderstvu u znanosti i tehnologiji u sektoru kvantnih tehnologija, njegujući snažna saradnja između istraživanja, industrije i javnog sektora kako bi se omogućio inovativan eko-sistem za stvaranje nove perspektive za našu sigurnu digitalnu Europu i izgradnju temelja za komunikacijske tehnologije nove generacije. “

Izgradnja bližih europskih veza

Europska komisija odabrala je financirati OPENQKD nakon poziva za prijedloge programa Horizon 2020 u 2018. Njegova misija je razviti eksperimentalni testni test temeljen na QKD-u i testirati interoperabilnost opreme koju isporučuju različiti proizvođači kvantiteta. Aktivnosti OPENQKD-a odvijat će se širom Evrope (u Austriji, Španjolskoj, Poljskoj, Njemačkoj, Holandiji, Švicarskoj, Francuskoj, Italiji, Velikoj Britaniji, Grčkoj i Češkoj). Fokusirat će se na nekoliko ključnih područja poslovanja, posebno telekomunikacijski sektor, gdje je potrebno osigurati promet podataka u tranzitu i u mirovanju. Ostale aplikacije, kao što su osiguranje medicinskih i vladinih podataka ili prijenos sigurnih upravljačkih signala u električnoj mreži također će biti prikazani i ocijenjen.

Pored toga, OPENQKD će se baviti razvojem europskog ekosistema za provajdere kvantne tehnologije, programere aplikacija. Također će raditi na identificiranju novih slučajeva upotrebe podržavajući start-up i mala i srednja poduzeća, kao i nudeći moderne ispitne prostore novim zainteresiranim subjektima. Daljnji cilj projekta je osmisliti standarde i sigurnosne certifikate za ovu infrastrukturu.

Univerzitet u Sarajevu

Univerzitet u Sarajevu će u projektnom konzorciju biti uključen u domenu mrežnog upravljanja saobraćaja generisanim od strane kvantnih uređaja te modeliranja upravljačkih nadzornih i kontrolnih mehanizama.

Dekan Elektrotehničkog fakulteta, Prof.dr. Jasmin Velagić pojašnjava da će se ovim projektom omogućiti participiranje u razvojnom konzorciju naprednih telekomunikacijskih tehnika što predstavlja veliki značaj za Univerzitet kroz sticanje naprednih znanja i naučnih iskustava. Projekat pruža priliku za učešće mladih istraživača u vrhunskim naučno-istraživačkim aktivnostima na međunarnodnom nivou.

Voditelj istraživačkog tima ispred Univerziteta u Sarajevu Doc.dr. Miralem Mehić je naglasio da se radi o prvom istraživačkom projektu u oblasti kvantne kriptografije u Bosni i Hercegovini te Univerzitet u Sarajevu ima čast i priliku sarađivati sa eminentnim naučnim institucijama. Ovaj projekat će otvoriti vrata da se stečena znanja i iskustva iskoriste za modernizaciju nastavnih planova i programa, organizovanje predavanja i radionica sa ciljem prenošenja znanja o kvantnoj tehnologiji u Bosni Hercegovini.

Ukupan budžet projekta OPENQKD iznosi 15 miliona eura sa trajanjem od tri godine. Projektni konzorcij čini 38 partnera iz 13 država članica i pridruženih država Horizon 2020. Partneri u konzorcijumu pokrivaju širok spektar nadležnosti, uključujući proizvođače kvantne opreme, telekom operatore, sistemske integratore, mala i srednja preduzeća, organizacije za istraživanje i tehnologiju, univerzitete i institute, organe za certificiranje i standardizaciju i krajnje korisnike.

Projektni konzorcij

  1. ADVA OPTICAL NETWORKING SE, Njemačka
  2. AIT AustrijaN INSTITUTE OF TECHNOLOGY GMBH, Austrija
  3. BRITISH TELECOMMUNICATIONS PUBLIC LIMITED COMPANY, Velika Britanija
  4. CENTRE NATIONAL DE LA RECHERCHE SCIENTIFIQUE CNRS, Francuska
  5. CITYCOM TELEKOMMUNIKATION GMBH, Austrija
  6. DANMARKS TEKNISKE UNIVERSITET, Danska
  7. DEUTSCHE TELEKOM AG, Njemačka
  8. DEUTSCHES ZENTRUM FUER LUFT – UND RAUMFAHRT EV, Njemačka
  9. DIN DEUTSCHES INSTITUT FUER NORMUNG E.V., Njemačka
  10. FRAGMENTIX STORAGE SOLUTIONS GMBH, Austrija
  11. FUNDACIO INSTITUT DE CIENCIES FOTONIQUES, Španija
  12. FUNDACION IMDEA SOFTWARE, Španija
  13. ID QUANTIQUE SA, Švicaraska
  14. INSTITUT MINES-TELECOM, Francuska
  15. INSTYTUT CHEMII BIOORGANICZNEJ POLSKIEJ AKADEMII NAUK, Poljska
  16. IXBLUE, Francuska
  17. VYSOKA SKOLA BANSKA – TECHNICKA UNIVERZITA OSTRAVA, Češka
  18. LUDWIG-MAXIMILIANS-UNIVERSITAET MUNCHEN, Njemačka
  19. MAX-PLANCK-GESELLSCHAFT ZUR FORDERUNG DER WISSENSCHAFTEN EV, Njemačka
  20. MEDIZINISCHE UNIVERSITAT GRAZ, Austrija
  21. MELLANOX TECHNOLOGIES LTD – MLNX, Izrael
  22. MT PELERIN GROUP SA, Švicaraska
  23. NOKIA BELL LABS Francuska, Francuska
  24. NPL MANAGEMENT LIMITED, Velika Britanija
  25. OESTERREICHISCHE AKADEMIE DER WISSENSCHAFTEN, Austrija
  26. ORANGE SA, Francuska
  27. ROHDE & SCHWARZ CYBERSECURITY GMBH, Njemačka
  28. SERVICES INDUSTRIELS DE GENEVE, Švicaraska
  29. TECHNISCHE UNIVERSITEIT DELFT, NETHERLANDS
  30. TELEFONICA INVESTIGACION Y DESARROLLO SA, Španija
  31. UNIVERSITY OF SARAJEVO, Bosna i Hercegovina
  32. THALES ALENIA SPACE Francuska, Francuska
  33. THALES SIX GTS Francuska SAS, Francuska
  34. THE CHANCELLOR MASTERS AND SCHOLARS OF THE UNIVERSITY OF CAMBRIDGE, Velika Britanija
  35. TOSHIBA RESEARCH EUROPE LIMITED, Velika Britanija
  36. UNIVERSIDAD POLITECNICA DE MADRID, Španija
  37. UNIVERSITA DEGLI STUDI DI PADOVA, Italija
  38. UNIVERSITE DE GENEVE, Švicaraska

Više detalja na https://cordis.europa.eu/project/rcn/224682/factsheet/fr

 

640px-NATO_OTAN_landscape_logo.svg-2627358850
BHTelecom_Logo
roaming
RIPE_NCC_Logo2015-1162707916
MON_4
mibo-logo
intel_logo-261037782
infobip
bhrt-zuto-logo-1595455966
elektro
eplus_cofund_text_to_right_cropped-1855296649
fmon-logo
h2020-2054048912
H2020_logo_500px-3116878222
huawei-logo-vector-3637103537
Al-Jazeera-Balkans-Logo-1548635272
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow